ZAGOSPODAROWANIE TERENU NABRZEŻY RZEKI OŁAWY WE WROCŁAWIU

Kategoria:

Najlepszy obiekt projektowany dla klimatu

Adres realizacji

Wrocław, odcinek pomiędzy mostem Oławskim a mostem Rakowieckim

Autor

Vertigo Margareta Jarczewska, architekt Margareta Jarczewska / a+f projektowanie przestrzeni, architekt krajobrazu Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak

Inwestor

Gmina Wrocław

Powierzchnia użytkowa (m²)

34861

Kubatura (m³)

0

Data projektu (rok)

2017

Data realizacji (rok)

2019

Opis autorski (max. 1000 znaków)

Nabrzeże rzeki Oławy pomiędzy mostami Oławskim i Rakowieckim powstało w ramach Rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu na styku tkanki miejskiej i naturalnego brzegu rzeki. Teren ten stanowi swoistą strefą przejściową między bardzo różnymi obszarami, dopełniającymi się poprzez kontrast, który staje się istotnym elementem estetyki i odbioru projektu. Z jednej strony mamy dziką przyrodę doliny rzeki, z drugiej strony częściowo zdegradowaną, intensywnie przekształcającą się zabudowę. Podstawowym założeniem projektu było udostępnienie obszaru mieszkańcom przy minimalnej ingerencji w nabrzeże rzeki. Zastosowano naturalne materiały oraz staranny dobór roślin mający na celu wzmocnienie efektu „dzikości”, jednak w sposób, który będzie atrakcyjny dla mieszkańców. Stworzono dwa naturalistyczne place zabaw, w tym jeden o tematyce wodnej, a także podesty obserwacyjne, zejścia do wody i pływające pomosty pozwalające na bezpośredni kontakt z naturą.

Uzasadnienie (max. 1000 znaków)

Projekt podąża za potrzebami i najnowszymi trendami związanymi z adaptacją do zmian klimatu. W części nadrzecznej, stosuje rodzime gatunki, wzbogacając zubożały w wyniku działalności człowieka zasób flory, natomiast w części bliższej tkance miejskiej, odporne na długotrwałe okresy suszy, nie wymagające intensywnej pielęgnacji. Zastosowane zielone rozwiązania w zakresie gospodarowania wodami opadowymi, takie jak ogrody deszczowe, poprawiają lokalny bilans wodny, a w połączeniu ze spowodowanym ewapotranspiracją efektem chłodzącym i efektem zacieniania drzew, ograniczają wpływ miejskiej wyspy ciepła i pozytywnie oddziałują na mikroklimat. Dodatkowym efektem jest zwiększanie bioróżnorodności przez wprowadzanie roślin przyjaznych dla zapylaczy, miododajnych oraz roślin stanowiących schronienie i bazę pokarmową dla ptaków i małych ssaków. Skierowane wyłącznie na ścieżki energooszczędne reflektory ograniczają zanieczyszczenie światłem, w szczególności dzikich, nadrzecznych terenów.