Centrum Praskie Koneser

Kategoria:

Obiekt odpowiedzialny społecznie

Adres realizacji

Plac Konesera, 03-736 Warszawa

Autor

Autorzy projektu zespołu Centrum Praskie Koneser, budynków Wytwórnia, Mennica i Placu Konesera: Juvenes Projekt Sp. z o.o., Krzysztof Tyszkiewicz, Krzysztof Matwiejuk, Sławomir Stankiewicz. Autorzy projektu budynku Skarbnica: ARE, Jakub Wacławek, Grzegorz Stiasny.

Inwestor

Liebrecht & wooD, BBI Development S.A.

Powierzchnia użytkowa (m²)

94570

Kubatura (m³)

767804

Data projektu (rok)

2018

Data realizacji (rok)

2018

Opis autorski (max. 1000 znaków)

Centrum Praskie Koneser to niemal 5 hektarowy zabytkowy kompleks w sercu starej Pragi Północ otoczony ulicami: Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką. Na terenie pochodzącej z końca XIX w. fabryki wódki inwestorzy zaprojektowali i zrealizowali pod nadzorem konserwatora zabytków nowy fragment miasta. Koneser to jedyne w swoim rodzaju miejsce łączące odrestaurowane zabytkowe obiekty oraz nowe budynki. Co ważne, CPK jest przyjazne i bez barier. To otwarta na miasto i jego mieszkańców nowa przestrzeń na mapie Stolicy. Prace prowadzone na terenie dawnej fabryki wódek trwały jedenaście lat. Zabytkowe budynki nie tylko odzyskały pierwotny blask, ale zyskały także nowe funkcje. Nowe obiekty zaprojektowano tak, by uzupełniały zabytkową tkankę oraz były świadectwem swoich czasów. Dlatego Koneser został otwarty architektonicznie. Do Kompleksu prowadzi sześć bram, które są otwarte całą dobę. Kolejne dwa wejścia powstają od ulicy Nieporęckiej, gdzie jeszcze trwa budowa. W sercu Konesera powstał ogólnodostępny plac miejski. Teren nie ma barier, zaś różnicy jego poziomów wynoszącej 1,5 m (pomiędzy ulicą Białostocką a Ząbkowską) w ogóle się nie odczuwa. Do wszystkich budynków można dotrzeć na wózku inwalidzkim. Miejsce jest przyjazne rowerzystom, oferuje parking dla ponad 350 rowerów, uzupełniony o szatnię, prysznice i 2 windy rowerowe. Znajdują się tam również 2 stacje rowerowe Veturilo. Dla zmotoryzowanych przewidziano parking podziemny na ok. 1600 miejsc postojowych z ponad 20 stacjami do ładowania pojazdów elektrycznych. CPK to małe miasto w mieście. Kompleks łączący wiele funkcji: mieszkaniową, handlową, rozrywkową, usługową i kulturalną. Swoją siedzibę ma tu m.in. Google Campus, czyli inkubator przedsiębiorczości stwarzający możliwość rozwoju tzw. start-upom. Koneser mieści w sobie również niepowtarzalne miejsca zachęcającej do zwiedzania Warszawy, w tym Pragi Północ: Muzeum Polskiej Wódki, jak również pierwszy w Warszawie hotel Moxy.

Uzasadnienie (max. 1000 znaków)

Koneser to łącznie aż 8500 mkw. powierzchni przeznaczonej na wydarzenia specjalne. Przestrzeń eventowa obejmuje centra eventowe Laboratorium 2400 i Butelkownia oraz otwarty Plac Konesera. W Koneserze jest możliwa realizacja niemal każdego wydarzenia – konferencji, targów, wystaw, imprez firmowych, koncertów, pikników czy imprez plenerowych. Tradycją stały się wydarzenia otwarte, odbywające się na Placu Konesera, np. targi produktów bio, wydarzenia promujące polski design, koncerty polskich artystów czy targi produktów przetworzonych. Swoje biura ulokowało tu szereg wiodących w swej branży firm. Otwarto kluby i wiele restauracji. CPK, położone w sercu warszawskiej Pragi jest świetnie skomunikowane i dostępne dla mieszkańców całej Warszawy dzięki ulokowanym w pobliżu przystankom autobusowym i tramwajowym oraz stacji metra. Planowana przez Miasto kładka pieszo-rowerowa w dogodny sposób połączy Konesera z Traktem Królewskim ulicami: Ząbkowską, Okrzei i Karową. Centrum Praskie Koneser jest podwójnym laureatem Nagród Architektonicznych Prezydenta m.st. Warszawy. Wygrało w kategorii „Najlepsza rewitalizacja” i zdobyło nagrodę „za rozwiązania zapewniające dostępność” w 2019 roku.