Ośrodek Zdrowia w Przyszowicach

Kategoria:

Projektowanie dla klimatu

Adres realizacji

Przyszowice, ul.Polna 1

Autor

OVO Grąbczewscy Architekci, architekci Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, współpraca. Katarzyna Kunsdorff, Marta Musiał, Ewa Stelmach, mural: Marek Grąbczewski, współpraca: Paulina Gocoł, Natalia Miłczak, Katarzyna Ponińska, Paweł Pacak, Michał Pieczka

Inwestor

Gmina Gierałtowice

Powierzchnia użytkowa (m²)

444

Kubatura (m³)

3105

Data projektu (rok)

2013

Data realizacji (rok)

2016

Kosz inwestycji (PLN)

2714610

Opis autorski (max. 1000 znaków)

Ośrodek Zdrowia w Przyszowicach jest budynkiem, w którym wszystkie elementy architektoniczne i instalacyjne służą rozwiązaniom proekologicznym i ochronie sytuacji klimatycznej.Obiekt jest ulokowany na małej działce, która została wydzielona z przykościelnej łąki. Zdecydowaliśmy o pozostawieniu jak największej części istniejącej zieleni, dlatego obiekt jest zwarty. Do obu wejść prowadzi chodnik optymalnej szerokości, a będące jednym z najważniejszych wymogów inwestora miejsca postojowe, konieczne w warunkach wiejskich zostały zaprojektowane wzdłuż wewnętrznej drogi jako zielone parkingi na płytach ażurowych przerastanych trawą.Dodatkowo zaprojektowaliśmy miejsca na rowery, będące alternatywnym środkiem transportu dla osób zdrowych i lżej chorych w sezonie wiosennym i letnim. Obiekt miał zaprojektowany zielony dach, ale podczas analiz kosztorysowych okazało się,że ze względów budżetowych i technicznych trzeba było wybierać między jego realizacją, a zastosowaniem na dachu paneli fotowoltaicznych. Zdecydowano na rzecz fotowoltaiki, ale istnieje techniczna możliwość zastosowania na drugiej połaci dachu zieleni ekstensywnej jeżeli tylko pojawią się dodatkowe środki w budżecie gminy.

Uzasadnienie (max. 1000 znaków)

Cały budynek jest wzniesiony z lokalnych materiałów i wyrobów śląskich producentów. Zamiast posadowienia na płycie zastosowano trudniejsze do zaprojektowania, ale lżejsze i tańsze fundamenty w postaci ław spiętych przekątniowymi ściągami. Cegła elewacyjna pochodzi ze śląskiej cegielni Patoka, a odpady i części cegieł elewacyjnych zostały pocięte na okładziny wewnętrzne hallu. Dach, nawiązujący spadkami do okolicznych budynków został obrócony tak, aby na jego jednej połaci zamontować panele fotowoltaiczne, które w całości pokrywają zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną.Energia ta zasila gruntową pompę ciepła, która stanowi zimą jedyne źródło ciepła, a latem w razie konieczności schładza budynek. Wewnętrzne halle - poczekalnie mają dużą kubaturę,żeby dzięki większej ilości powietrza polepszyć warunki higieniczno-sanitarne dla osób chorych czekających na wizytę. Dzięki zastosowaniu świetlików oraz odpowiedniemu rozmieszczeniu otworów okiennych i przeszkleń wejściowych w ciągu dnia w całym budynku nie ma potrzeby używania sztucznego światła. Zastosowano materiały i wykończenia elewacji i wnętrz, a także instalacje najwyższej możliwej trwałości, tak, aby zminimalizować do zera koszty eksploatacyjne czy konieczności napraw i wymian w budynku.